Stacja Leśniczówka

Leśniczówka była małą stacją położoną na 28. kilometrze linii D29-68 (Lublin - Przeworsk). Położona na skraju lasu, z dala od większych miejscowości, służyła głównie do załadunku buraków cukrowych z okolicznych pól. Znajdowały się tam dwie nastawnie, jeden peron oraz drewniany budynek dworca, który obecnie zaadaptowany jest na prywatne mieszkanie. W Leśniczówce oprócz toru zasadniczego były dwa główne tory dodatkowe i jeszcze jeden ładunkowy zakończony kozłem oporowym (od strony Wilkołazu). Tor nr 2 miał długie żeberko wyciągowe w kierunku Niedrzwicy równiez zakonczone kozłem. Stacja posiadała scentralizowane mechaniczne urządzenia nastawcze oraz blokadę elektromechaniczną typu C. Semafory na początku były kształtowe, w 1972 roku zostały zastąpione świetlnymi. Stacja została zamknięta w połowie lat '90 i przekształcona w przystanek osobowy. Tory dodatkowe, rozjazdy i semafory zostały zdemontowane, nastawnie zdewastowane. Na szczęście w nastawni dysponującej zachowało się wiele dokumentów, prawie kompletny aparat blokowy i kilka innych urządzeń. Niektóre z dokumentów prezentuję poniżej:


Książka zamówień wagonów

Książka zamówień wagonów z lat 1982 - 1986, w której większość wagonów to węglarki typu Ea z burakami cukrowymi, wysyłanymi do cukrowni w Sokołowie Podlaskim i Lublinie. Prezentuję okładkę i kilka wybranych stron.
Od znajomego maszynisty, który pamięta tamte czasy, dowiedziałem się, że te wagony były w strasznym stanie technicznym, do tego stopnia, że trochę strach było jechać takim pociągiem. Wszystko było tam prowizoryczne, na stacji nie było rewidenta i maszynista musiał sam wykonywać próbę hamulców. Składy brało się z duszą na ramieniu.
Karta próby hamulca

Wzór karty próby hamulca, skan z dwóch stron.
Listy przewozowe

Dwa różne wzory listów przewozowych, jeden z pieczątką stacji Leśniczówka.
Protokół ustalenia stanu hamulców pociągu

Wzór protokołu ustalenia stanu hamulców pociągu, zeskanowany z dwóch stron.
Raport dyżurnego ruchu o opóźnieniu pociągu
Ciekawy raport o opóźnieniu pociągu spowodowanym przez usterkę lokomotywy ST44-1012
Telegramy służbowe

Pierwszy telegram dotyczy zamówień na przesyłki towarowe.

Drugi jest znacznie ciekawszy, dotyczy bowiem transportu dźwigaru suwnicy z Łukowa do Tarnobrzegu. Był to ładunek z przekroczoną skrajnią.
Urzędowa karta korespondencyjna

Wzór urzędowej karty korespondencyjnej, skan z dwóch stron.
Zamówienia wagonów

Zamówienia na buraki nadawane przez Cukrownię Lublin
Zgłoszenia nieprawidłowości

Książka ze zgłoszeniami nieprawidłowości. Prezentuję okładkę i dwie wybrane wypełnione strony.
Dosyłacze

Przesyłka węgla kamiennego ze stacji Nowy Bieruń (KWK Piast) do Stalowej Woli Rozwadów. W uwagach napisano o otwartych drzwiach wagonu i wysypującym się ładunku. Ciekawa jest według mnie trasa tego pociągu. Dlaczego jechał przez Lublin i Leśniczówkę, a nie przez Dębicę?

Przesyłka węgla kamiennego ze stacji Leśniczówka do stacji Wilkołaz. Najprawdopodobniej był to pociąg zbiorowy, dostarczający węgiel do kilku stacji.

Najciekawsze zostawiłem na koniec. Przesyłka maszyn budowlanych ze Stalowej Woli do ZSRR. Dokument dotyczy konkretnie pociągu relacji Huta Stalowa Wola - Terespol. Tak układała się współpraca z bratnim narodem. My dawaliśmy im maszyny budowlane, a oni brali od nas węgiel.